فیلم کوتاهی از آئین اعطای مدال ریاست جمهوری در اورشلیم


کتاب «از کارگری تا کارآفرینی»
 زندگی آقای ژاک ماهفر،

این زندگینامه‌ی بسیار جالب در اینترنت در دسترس همگان قرار گرفته است
 نقل از برنامه هنری – فرهنگی "رنگین کمان" در رادیو اسرائیل

 خواندن زندگی نامه شخصیت های اجتماعی و جهانی می‌تواند برای هر فردی بسیار جالب باشد- زیرا با مطالعه زندگی‌نامه شخصیت ‌هایی که به مقامات بالا رسیده و نقشی بسزا در اداره کردن کشورها و یا نهادها داشته اند و یا شخصیت های موفق بازرگانی، نویسندگا ن و هنرمندان، جنبه‌ی آموزنده دارد و همچدین گذشته‌ی نزدیک را همانند پرده‌ی سینما در برابر انسان می‌گذارد و دریچه ای برای آشنایی با افراد و رویدادهایی است که نقش آفرین بوده اند...

 ادامه مطلب را از اینجا بخوانید [فایل PDF]

نقد فصلنامه وزین "ره آورد" چاپ لوس آنجلس در مورد کتاب "از کارگری تا کارآفرینی":

نه چنان زی که چو میروی بِرهی      نه چنان زی که چو میری بِرَهند

"شالوم عليخِم امِه به و چای اصاون، مون پیر حَجی..."

سلام و درود بر همه ی بچه های اصفهان. من پسر حاج هیلل ماه گرفته هستم . به همه اصفهانی زادگان سراسر جهان علاقمندم . از دکتر ایوب ابراهیمی فرزند آقامراد بسیار ممنون هستم که این کتاب ویژه اصفهان را نوشته است. می دانم که در این زمینه بسیار زحمت کشیده است. خداوند نگهدار او باشد که بچه ی خوبی است . من خود بچه " جوباره"(1) هستم. در محل ماهی فروشان، کوچه حاجی الیاهو در نزدیکی مغازه  گوشتی. به هنگام خردسالی، ابتدا، [به مکتب رفته]  نزد ملا شیخ خوانساری، دعا و بخشی از شَمع ایسرائل و عشره یوشبه [شهادت بر توحید و ذات پروردگاری] را آموخته و حفظ کردم.

ادامه مطلب در قالب فایل پی.دی.اف

گزارش وبسایت رادیو فردا در مورد انتشار کتاب "از کارگری تا کارآفرینی":

شامگاه پنج‌شنبه در لس‌آنجلس مراسمی ویژه با حضور دکتر احسان یارشاطر، پژوهشگر پرآوازه ایران و محقق ارشد دانشنامه عظیم «ایرانیکا»، و صد‌ها نفر از ایرانیان و به‌ویژه ایرانیان یهودی و نیز آمریکایی‌ها برای رونمایی کتاب جدیدی برگزار شد که به تاریخ غنی یهودیان ایران‌زمین می‌پردازد.
این کتاب حاوی مجموعه مقالات و رساله‌هایی است که توسط شماری از دانشمندان جهانی درباره تاریخ یهودیان ایران نگاشته شده است. با وجود حضور طولانی یهودیان در ایران‌زمین شمار تحقیقات درباره زندگی آن‌ها در این سرزمین در دوره‌های مختلف چندان زیاد نبوده است، اما دانشنامه ایرانیکا با همت دکتر احسان یارشاطر تاکنون تلاش کرده است به تاریخ یهودیان در ایران‌زمین، همانند تاریخ و ریشه‌های سایر اقوام و فرهنگ‌ها در این سرزمین باستانی، نیز بپردازد.

ادامه مطلب 

 

گزارش دریافت مدال ریاست جمهوری در فیس بوک وزارت خارجه اسرائیل:

اعطای مدال افتخار ریاست جمهوری اسرائیل به ژاک ماهفر یهودی ایرانی
ژاک ماهفر، یهودی ایرانی مقیم ژنو و هفت شخصیت اسرائیلی مدال افتخار ریاست جمهوری اسرائیل را بدلیل خدمات فوق العاده خود به جامعه و کشور اسرائیل دریافت کردند. تا کنون اشخاصی مانند باراک اوباما رئیس جمهوری فعلی و بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا نیز موفق به دریافت این مدال افتخار شده اند. 

ادامه مطلب 

ناهار سوم لحظات بیاد ماندنی...!

تابستان گذشته بود یعنی حدود هشت ماه پیش؛ دوست قدیمی و بسیار عزیزم كه همواره منت بزرگواریها، صمیمیت ها و محبت های او و برادرانش صیون و دانیل را بگردن دارم یعنی ژاك ماهفر نازنین، از ژنو به نیویورك آمده بود تا در نشست فوق العاده شركت كند.

ادامه مطلب 

نشان افتخار ریاست جمهوری اسرائیل به آقای ژاك ماهفر اعطا شد

كاخ ریاست جمهوری اسرائیل در هفته ای كه گذشت جایگاه افتخارآفرین دیگری برای شخصیت های ایرانی و افراد نیكوكار و كسانی بود كه به كشور اسرائیل و مردم و جامعه آن كمك های شایانی كرده اند. در مراسم باشكوهی كه در حضور پرزیدنت شیمعون پرس رئیس جمهوری اسرائیل و به دعوت او برگزار گردید، هشت تن از خدمتگزاران جامعه به دریافت نشان افتخار نائل شدند كه یك تن از آنان شخصیت محبوب و متواضع ایرانی آقای ژاك ماهفر بود.

ادامه مطلب 

به بهانه ترجمه كتاب از كارگری تا كارآفرینی

مجموعه خاطرات آقای ژاك «از كارگری تا کارآفرینی» ماهفر است كه توسط ویراستاری آزموده تدوین شده و بصورت آبرومندی چاپ و صحافی شده است. این كتاب كه اخیراً به زبان انگلیسی ترجمه شده از كتاب های نادر دوران است؛ صمیمیت در صفحات آن موج میزند و خواننده را همراه خود به دوردست های زمان و مكان می‌برد. این كتاب فقط خاطرات یك شخص نیست بلكه اطلاعاتی دست اول ر اجع به جامعه یهودی ایران و در بُعد وسیع تری راجع به ایران دوره پهلوی به ما میدهد.

ادامه مطلب  

اعطای مدال افتخار ریاست جمهوری اسرائیل به ژاك ماهفر – ایرانی یهودی

آقای ژاك ماهفر، ایرانی یهودی مقیم ژنو و هفت شخصیت اسرائیلی، روز پنجشنبه 30 فوریه 2014 ، مدال افتخار ریاست جمهوری اسرائیل را بدلیل خدمات فوق العاده خود به جامعه و كشور اسرائیل دریافت كردند . تا كنون تنها چند تن از شخصیت های غیر اسرائیلی مانند باراك اوباما رئیس جمهوری فعلی و بیل كلینتون رئ یس جمهور ی پیش ین ای الات متحده آمریكا و همچنین هنری كیس ینجر سیاستمدار و ال ی وی زل نویسنده نامدار نیز موفق به دریافت این مدال افتخار شده اند.

ادامه مطلب 

از كارگری تاكارآفرینی؛ زندگی نامه و خاطرات ژاك ماهفر

را چه اندازه و چگونه « ژاک ماهفر » نمیدانم شما می شناسید؟ ولی من ژاک را از زمان نوجوانی اش میشناسم. از در خیابان اسلامبول تهران « داروخانه ری » زمانی که در کار میکرد تا امروز که یکی از وزن ه های ملّی و شخصیت های مؤثر و قابل احترام جهانیست و همینطور را که دختر عزیز کرده یکی از « فرشته » همسر نازنینش دوستان فقیدم زنده یاد شکراله معراج است.

ادامه مطلب 

از كارگری تاكارآفرینی؛ زندگی نامه و خاطرات ژاك ماهفر از جوباره در اصفهان تا تهران و ژنو در سویس تدوین و ویرایش، گوئل كهن

این کتاب نفیس و یقیناً منحصر بفرد را هم اکنون بر روی میز کار خود در نیویورک دارم و از ساعت یک بعد از ظهر که پستچی آنرا بدستم داد تا اکنون که ساعت آخرین لحظات پیش از ساعت ۱۲ نیمشب را نشان میدهد. لحظه ای آنرا نبسته ام و همچنان میخوانم و عکسهایش را زیر ذره بین روشنتر می بینم . چه کنم سن چشمانم را ضعیف کرده و گوشهایم را هم؛ اما خوشبختانه درک و فهمم بجای خود باقیست و کم نشده است .

ادامه مطلب 

بزرگترین موزه تاریخ و فرهنگ یهود، یك شخصیت ایرانی را به عضویت هیأت امنای خویش برگزید

بزرگترین موزه ای كه در آن آثار گرانبهایی از فرهنگ و پیشینة تاریخی یهودیان در سراسر جهان گردآمده است، ماه آینده سی و ششمین سال برپایی خود را با برگزاری یك ضیافت باشكوه جشن می گیرد كه انتظار می رود ده‌ها نفر از شخصیت های بزرگ جهان در آن حضور یابند و این دستاورد بزرگ كشور اسراییل را شادباش بگویند و در شادمانی مردم این كشور سهیم باشند.
سخن از موزه "بیت هتفوتسوت- Beit Hatefuzot) " בית התפוצות) است كه در سال 1978 در كنار دانشگاه تل آویو برپاشد و گردآورنده آثار گرانبهایی از زندگی یهودیان در سراسر جهان و از جمله در ایران است.

ادامه مطلب  

خاطرات و تدوین زندگی نامه : مشاركت نسل های آینده در تجربیات شخصی و حرفه ای و جریانی سازنده در اطلاع رسانی و آگاهی
از جوباره در - « ژاک ماهفر » زندگی نامه و خاطرات اصفهان تا تهران و ژنو در سوئیس، خاطرات و زندگی نامه های افراد یک جامعه را باید یکی از منابع دست اول تاریخ نویسی بشمار آورد که در کنار سایر اسناد و شواهد، نمایانگر گوشه هایی ظریف از سیر تحولات تاریخی در آن جامعه و یا کشور است.

ادامه مطلب 

پرزیدنت شیمعون پرس مدال افتخار ریاست جمهوری اسرائیل را به آقای ژاك ماهفر اعطا نمود.

ادامه مطلب 

زندگی نامه و خاطرات ژاك ماهفر

داستان زندگی مردان خود ساخته، از هر ملت و مذهب و در هر رشته و هر حرفه، هم خواندنی است و هم آموختنی. خاصه اگر خودشان راوی داستان بوده باشند. «از كارگری تا كارآفرینی» یكی از این داستان هاست. ژاك ماهفر، در كتابی با این عنوان، از زندگی خود سخن می گوید. زندگی پرتلاش مردی كه راهی دراز و پر پیچ و خم را از محلة یهود ی نشین جوباره در اصفهان تا ژنو و از شاگردی داروخانه تا مدیریت یك شركت بزرگ تولید دارو پیموده است و در عین حال به عنوان یك شخصیت نیكوكار ایرانی شهرت و اعتبار دارد.

ادامه مطلب 


بازگشت به صفحه فارسی